רכישת נכס מסחרי

רכישת נכס מסחרי להשקעה משתלמת

נכס מסחרי יכול להפיק תשואה יציבה, עקבית וממושכת לאורך זמן. עם זאת, חשוב לדעת איך לבחור נכס נדל"ן מן הסוג הזה ובעיקר להתייחס למאפיינים המיוחדים שלו אחרי שמגייסים הון עצמי ורוצים להשיג משכנתא בתנאים טובים

היתרון של רכישת נכס מסחרי שאינו מיועד למגורים הוא תשואה יציבה. הביקוש לנכסים מסחריים עולה משמעותית על ההיצע, אפשר להשתמש בהם לצרכים מגוונים ומי שמחזיק בהם יכול גם לבחור האם למכור אותם או להשכיר אותם.

 מעבר לכך, כיום ניתן להשוות ספציפית בין סוגים שונים של השקעות בנדל"ן ואז להתמקד בנכס מסחרי באזורי הביקוש והתעשייה. בגלל שישראל נמצאת בתנופת פיתוח אדירה, הצפי הוא לעלייה בביקוש לנכסים מסחריים שגם מניבים תשואה יפה. 

נכס מסחרי מניב למכירה

השלב הראשון בתהליך של רכישת נכס מסחרי הוא למצוא אותו. בשביל למצוא נכס מסחרי מניב למכירה ובכלל השקעות בנדל"ן רווחי, אפשר להשתמש בכלים שונים: החל מאתרי אינטרנט ופרסומים בתקשורת המסורתית או ברשתות החברתיות ועד פנייה למשרדי תיווך. 

בשלב הבא צריך להגיע פיזית אל הנכס כדי להתרשם ממנו ומהסביבה. זה גם השלב שבו מסתכלים למשל על תכניות בנייה עירוניות בשביל לנסות להעריך מה הצפי לבנייה סביב הנכס, או מתייעצים עם בעלי מקצוע ואדריכלים לגבי הפוטנציאל שלו. בניגוד לנכס למגורים, המטרה של רכישת נכס מסחרי היא להפוך אותו לרלוונטי לכמה שיותר סוגים שונים של בעלי עסקים, משרדים ועוד. 

נדל"ן מסחרי

כאן המקום להסביר מה בעצם ההבדל בין נדל"ן מסחרי לבין נדל"ן רגיל. באופן עקרוני, נדל"ן מסחרי הוא שטח שאינו מיועד למגורים. מצד שני, יש הרבה דברים לעשות עם שטח נדל"ן שהם לא מגורים ולכן חשוב לבחון כל מקרה לגופו.

נדל"ן מסחרי יכול על פניו לכלול משרדים, חנויות, מבני תעשייה, מפעלים ואפילו תחנות דלק. בגלל שהשטח מיועד לשימוש מסחרי, אפשר להקים עליו סוגים שונים של מבנים ולנצל אותו לפעילויות שונות. בתהליך הארוך של רכישת נכס כזה, צריך להבין את המשמעות גם מבחינת התשואה הצפויה וגם מבחינת הפוטנציאל לרווח בעת המכירה ובתום תקופת ההשכרה. 

הלוואות לנכס מסחרי

אי אפשר לדבר על נכסי נדל"ן בהקשר של השקעות בלי להזכיר הון עצמי, הלוואות וכמובן משכנתא. כאן היתרון של משכנתא לנכס מסחרי הוא שבדרך כלל מקבלים אותה בתנאים מועדפים. אם השטח כבר מיועד לשימוש מסחרי, סביר להניח שהבנק יזהה את הפוטנציאל ויסכים להעניק את ההלוואה בתנאים טובים. אם הבנק מעריך את הבטוחה שמעמידים לרשותו, גם ההלוואה והמשכנתא שמקבלים יהיו אטרקטיביים יותר.

לסיכום, רכישת נכס יכולה להיות השקעה משתלמת – אבל היא גם דורשת מאיתנו להכין את שיעורי הבית. בתחום של נדל"ן מסחרי, הסוד הוא להחליט מראש מה היעדים, לתכנן היטב את הרכישה והתשואה ולהשוות גם בין מסלולי משכנתאות והלוואות.