הלוואה לעסקים

הלוואה לעסקים לצלוח משברים ולצמוח לגבהים חדשים

הלוואה לעסקים לצלוח משברים ולצמוח לגבהים חדשים – הלוואות לעסקים הינן כלי שבאמצעותו בעלי עסקים צולחים תקופות קשות ומשברים של ירידה בהכנסות, או לחילופין משקיעים על מנת להגדיל את העסק ולצמוח. בשני המקרים, כמו בכל החלטה עסקית, צריך לבדוק היטב את סוג ההלוואה שלוקחים ולתכנן מראש איך הולכים להחזיר את ההלוואה. מאמר על הלוואות לעסקים בכל מיני גדלים

עסקים עוברים במהלך קיומם כל מיני "גלים" – גלי הצלחה גדולים, וגם רגעי שפל של ירידה משמעותית בהכנסות. שני האירועים הללו, שבאים והולכים במהלך חיי עסק, יכולים לקרות עקב החלטות עסקיות טובות ופחות טובות, או עקב נסיבות חיצוניות.

בכל אחד מהמקרים, נדרשים בעלי העסקים לקבל החלטות על מנת לנווט את העסק הלאה: במקרים של הצלחה, צריך לגבש אסטרטגיה לצמיחה עסקית נוספת, או לכל הפחות לשימור ההצלחה; במקרים של שפל עסקי, צריך לנקוט בצעדים על מנת להבטיח את הישרדות העסק והמשך פעילותו על אף הירידה בהכנסות.

אחד הכלים המרכזיים עבור בעלי עסקים הזקוקים להון, בין אם לצלוח משבר של ירידה בהכנסות, ובין אם ברצונם להשקיע בעסק ולצמוח עוד, הינו הכלי של הלוואות לעסקים – גיוס אשראי או הון מגורמי מימון המתחרים ביניהם על ליבו וכיסו של בעל העסק.

גיוס הון בשוק תחרותי לעסקים

במשך שנים רבות שוק האשראי בישראל היה מונופוליסטי, כאשר הבנקים שלטו ביד רמה ובאופן בלעדי בענף זה. אפילו כרטיסי האשראי, שנכנסו לישראל רק לפני כ-40 שנה, היו בידי הבנקים ותלויים בבנקים לצורך החלטה על היקף האשראי הניתן ללקוחות באמצעותם.

רפורמות שונות שהונהגו לאורך השנים על ידי ממשלת ישראל פתחו את השוק הזה לתחרות גדולה: גורמי מימון ופיננסים גדולים, כגון חברות ביטוח, בתי השקעות, קרנות פנסיה ועוד, נכנסו לשוק ההלוואות והאשראי, וגם חברות אשראי בינלאומיות החלו להציע אשראי חוץ-בנקאי באמצעות כרטיסי אשראי שונים.

פתיחת ענף ההלוואות לתחרות, יחד עם המדיניות ארוכה השנים של ריסון הריבית במשק על ידי בנק ישראל, יצרו גן עדן של הלוואות זולות ואטרקטיביות, ואפשרויות רבות לגיוס הון ואשראי על ידי אנשים פרטיים ובעלי עסקים כאחד.

התחרות גם הגמישה מאוד את תנאי האשראי שהבנקים עצמם מציעים, שכן גם הבנקים, כגוף עסקי לכל דבר, רוצים להישאר רלוונטיים בתחרות הגוברת על כיסו של הצרכן. אפילו המדינה נכנסה ל"חגיגה", והחלה להציע לבעלי עסקים הלוואה לעסקים בערבות המדינה, בתנאים אטרקטיביים, אם כי לתקופות החזר קצרות יחסית.

התוצאה של כל אלו היא שהשגת הלוואה לעסקים הפכה מעניין קשה להשגה, לעניין פשוט הרבה יותר. למעשה, ניתן כיום להגיש בקשה לקבלת הלוואה לעסקים דרך האינטרנט, ולקבל הצעות ממספר גורמים בו זמנית על מנת לבחור את ההצעה המשתלמת ביותר.

הלוואה לעסקים קטנים

עסקים קטנים מעסיקים כ-60% מעובדי המשק בישראל, כך מפורסם מדי פעם בפעם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של ישראל. נתון זה הופך את העסקים הקטנים למנוע הצמיחה של ישראל. אין פלא, אפוא, כי חלק גדול מהאשראי הניתן לעסקים הולך בתור הלוואות לעסקים קטנים, המעסיקים מספר מצומצם של עובדים.

הלוואות לעסקים קטנים יכולות להיות מושקעות בהישרדות העסק נוכח משברים פיננסיים בעסק, עקב ירידה במכירות או הפסקת פעילות זמנית בגלל ציוד שניזוק למשל; או לחילופין, יש שלוקחים הלוואה לעסק קטן על מנת לצמוח – להשקיע בציוד חדש, לשפץ  ולהרחיב את העסק מבחינה פיסית, לשכור עוד עובדים או להשקיע בפרסום ושיווק.

על מנת לקחת הלוואה לעסקים קטנים, הלוואה לשכירות משרד, הלוואה לרכב חדש, הלוואה לגיוס עובדים, במיוחד אם מדובר בסכומים גדולים יחסית, חשוב לתכנן ולהציג תוכנית עסקית למימון החזר ההלוואה. חלק מגורמי המימון ידרשו תוכנית עסקית כתנאי מקדים להעמדת ההלוואה; גורמים אחרים אולי לא ידרשו תוכנית עסקית כתנאי מקדים, אולם רצוי לתכנן את ההחזר באופן מובנה גם עבור קברניטי העסק עצמו, כדי לנקוט באופן יזום בפעולות הדרושות להחזרת ההלוואה.

הלוואה לעסק חדש

ומה בדבר הלוואות לעסקים חדשים? מסתבר שיש דבר כזה, ואפילו בערבות המדינה! מדינת ישראל החליטה לאורך השנים לעודד יזמות ופתיחת עסקים, בין היתר באמצעות העמדת אשראי בתנאים נוחים לפתיחת עסק חדש.

הלוואה לעסק חדש יכולה לבוא מגורמים מוסדיים כמו בנקים, חברות ביטוח וקרנות פנסיה; היא יכולה לבוא מגורמים פרטיים חוץ-בנקאיים כמו קרנות פיננסיות; והיא יכולה לבוא מקרנות בערבות המדינה, בתנאי שהעסק החדש כמובן עומד בקריטריונים לכך.

הלוואות לעסק חדש לא תמיד תהיינה בריבית טובה כמו ההלוואות לעסקים קיימים, פשוט משום שאין היסטוריה בנקאית או היסטוריית אשראי לעסק החדש שזה עתה הוקם. במילים אחרות, גורמי המימון רואים בעסק חדש גם סיכוי וגם סיכון. לא מעט עסקים נכשלים בשנתיים הראשונות לקיומם, על פי הסטטיסטיקה המחקרית – תלוי כמובן בענף בו פעיל העסק החדש, גודלו ההתחלתי, מידת כישוריהם של בעלי העסק וגודל התחרות בענף.

יחד עם זאת, הצגת של תוכנית עסקית ריאלית, בליווי יועץ עסקי בעל הסמכה, יכולה להגביר את הסיכוי לגייס הלוואה לעסק חדש, ובכך להעניק לעסק החדש את ההון ההתחלתי הדרוש להקמתו. בדרך כלל, היזמים או בעלי העסק החדש יצטרכו גם להביא הון עצמי לעיסקה הזו – כדי להראות שהם מסתכנים ביחד עם נותני האשראי – אולם ריבוי גורמי המימון והתחרות הגדולה על לב העסקים של ישראל מגביר את הסיכוי לקבל את ההלוואה הרצויה בסופו של דבר.

פרסום ממומן: הלוואות בלון לתנאי החזר מיוחדיםהלוואות בערבות מדינה מסלולים ועוד

לפני שתיקחו הלוואה לעסק בררו מול יועץ עסקי ובנו תוכנית

אי אפשר לדון בגיוס הלוואות לעסקים בלי להתייחס לתפקיד החשוב של ייעוץ עסקי מלווה. המדינה מעניקה ייעוץ עסקי במחירים מסובסדים על ידי גופים כגון מעו"ף, ובמקביל ישנם יועצים עסקיים שונים המתמחים בגיבושן של תוכניות עסקיות, תוכניות שיווקיות לעסקים וכמובן בגיוס אשראי והון לעסקים.

מתוך ההיצע הגדול של יועצים עסקיים, חשוב לבחור יועץ עסקי מנוסה, היכול להציג רקורד של הצלחה והמלצות מבעלי עסקים אחרים, הן בגיבוש ומימוש של תוכניות עסקיות כלליות, והן של גיוס אשראי מול גורמי המימון – על מנת להעמיד לטובת העסק שלך הלוואה לעסק המתאימה לצרכים של העסק וליכולת ההחזר שלו.