הטבות

הנחות והטבות כלכליות למתגוררי הצפון שכדאי לכם לנצל

הנחות והטבות כלכליות למתגוררי הצפון שכדאי לכם לנצל – לאור הקרבה לגבול, יש יישובים בצפון שתושביהם זכאים לקבל הנחות והטבות כלכליות למתגוררים בצפון.

הטבות בצפון

יישובים רבים בפריפריה ממוקמים בסמוך לגבול עם לבנון, סוריה וירדן. לאור זאת ומתוך הרצון לעודד התיישבות באזורים הללו, התושבים משלמים שיעור מופחת של מס הכנסה וזאת לעומת תושבים של אזורים אחרים בישראל, כמו לדוגמה במרכז.

התנהלות זו תקפה כבר שנים רבות וזכאים לה כל תושבי הישובים הקטנים כמו כברי, שאר ישוב, גשר הזיו וישובים קטנים נוספים וגם ערים כמו נהריה, מעלות תרשיחא ושלומי.

כללים לקביעת הזכאות

על פי הכללים שקבע מס הכנסה, הזיכוי מגיע לכל מי שגר בפועל באחד היישובים שברשימה המלאה וכאשר אדם עוזב את מקום מגוריו בצפון, הוא זכאי לקבל זיכוי רק עבור החודשים שבהם הוא גר ביישובים הסמוכים לגבול וזאת רק אם גר בצפון לאורך שנה שלמה. מי שהוא בעל נכס ביישובים הללו אך לא גר בו בפועל אלא בעיר אחרת שתושביה אינם זכאים להטבה זו, לא יקבל אותה.

תשלום מס מופחת

כל אדם שמקום המגורים שלו על פי הרישומים במשרד הפנים הוא באחד הישובים בצפון שנכלל בהסדר זה, מקבל זיכוי ממס בשיעור % 12 בכל חודש. הזיכוי המקסימלי הוא בסך 2,334 ₪ לחודש בהכנסה מקסימלית בסך 19,450 ₪ לחודש. חשב השכר בכל עסק מודע להטבה זו ולכן הוא מסמן זאת בתוכנת השכר וכך העובד מקבל הטבה זו באופן אוטומטי בכל חודש.

הטבות לתושבי קריית שמונה

קריית שמונה היא עיר שקרובה מאד לגבול ולאורך שנים היא סבלה מהפגזות של קטיושות. לכן ההטבה של עיר זו היא ייחודית. תושביה זכאים לזיכוי ממס בשיעור % 24 , הסכום המקסימלי לזיכוי בכל חודש הוא 4,668₪ וזאת עד שכר מקסימלי חודשי בסך 19,450₪.

מדובר בהטבה שהיא מאד משמעותית בהיקף ההכנסות המשפחתיות ולכן תושבי הצפון שמחפשים מקום מגורים חדש או תושבי המרכז שמעוניינים לעבור צפונה, בוחנים כמה אפשרויות וביניהן אופציה של בתים למכירה בקרית שמונה. התחשיב החודשי שבו מהמשכורת לא ישולם מס כלל או ישולם מעט מס לעומת התשלומים באזורים אחרים בארץ שאינם סמוכים לגבול, קוסמת למשפחות רבות.

יוקר המחיה בישראל

אחד הקשיים המשמעותיים של משפחות בישראל ובמיוחד של משפחות צעירות הוא יוקר המחייה. גם כאשר שני בני הזוג עובדים, עדיין קשה להם לעמוד בכל ההתחייבויות הכלכליות כמו תשלום שכר דירה או משכנתא, ארנונה, חשמל, הוצאות עבור גני הילדים, בתי הספר ועוד.

לכן כאשר יש הטבות כה משמעותיות למגורים בצפון, הזיכוי ממס הוא שיקול מהותי בבחירת אזור המגורים כיוון שאין מדובר בהטבה שהיא חד פעמית, אלא נמשכת לאורך חודשים ושנים רבות עבור כל אחד מבני הזוג.