משכנתא חוץ בנקאית

משכנתא חוץ בנקאית

משכנתא חוץ בנקאית – לפני כ-30 שנה, מדינת ישראל החליטה על רפורמה בשוק ההון וזאת במטרה אחת והיא לאפשר תחרות בשוק המשכנתאות כדי לאפשר לציבור רוכשי הדירות להוזיל עלויות בלקיחת ההלוואה. למעשה, רפורמה זו גרמה לגופים פיננסיים שונים וחוץ בנקאיים להציע לקהל לקוחותיהם הלוואות לטווח הארוך וזאת בתמורה לשעבוד נכסים.

התהליך דומה ואף זהה להליך המתבצע בבנקים המוסדיים אולם במעט שונה. על האדם לקבל אישור להלוואה, לעבור הליך חיתום על טפסים מסוימים, לשעבד נכס שבבעלותו לטובת חברת המימון הנותנת את ההלוואה.

אותן חברות המימון יבחנו את פרטי האשראי והנתונים שבו כדי להיות בטוחים כי האדם שעומד מולם יוכל לעמוד בתשלומי החזר ההלוואה בעתיד. זכרו, חברות שאינן כפופות לרגולציה הממשלתית יכולות להרשות לעצמן להציע תנאי הלוואה נוחים יחסים לעומת הבנקים שכן כפופים לרגולציה המשתנה במשק המדיני והעולמי בכלל.

ומה בנוגע לריבית? שאלה מצוינת! בגופים אלה, הריבית עשויה להיות יקרה יותר מאשר בבנקים אך עם התנאים הנוחים יחסית לעומת הבנקים לעיתים הדבר ישתלם בטווח הרחוק.

זכרו, מרבית רוכשי הדירות יעדיפו לקחת את ההלוואה (המשכנתא) מהבנק ורק במקרים בהם הבנק יסרב במתן ההלוואה יפנו לגופים אחרים.

שימו לב, ישנה אוכלוסייה אותה הבנקים יגדירו כאוכלוסייה "מסוכנת" ותסרב במתן ההלוואה לאותם האנשים כמו לדוגמא פושטי רגל, כאלה הנמצאים בהליך כינוס נכסים וכו.. עומת הבנקים, גם כאן, חברות המימון לרכב או משכנתאות השונות לעיתים יהיו מוכנות לקחת את הסיכון במתן ההלוואה לאנשים מסוג זה אך שוב, יש לקחת בחשבון כי הריבית תהיה גבוה יותר וכאן בטענה כי מדובר בריבית בעלת סיכון גבוה.

משכנתא חוץ בנקאית ללא הון עצמי

מדינת ישראל סובלת זה שנים רבות מיוקר המחיה, משנה לשנה הפער גדל וגדל והמטרה לרכוש דירה הופכת לבלתי אפשרית. בגלל הסיבה הזו קמו ארגונים וגופי מימון שונים המציעים משכנתא שלא תצריך בהון עצמי. נשמע חלום? חכו. כמו בכל דבר יש לקרוא את האותיות הקטנות ולהבין במה הדבר כרוך.

בעבר, בנקי ישראל אפשרו לקיחת משכנתא עם 90% מימון אולם כיום הדברים השתנו במעט וזאת משום שבאותם הזמנים תשלומי החזר היו גבוהים מאוד. כיו, כל אדם יוכל לבחון לקיחת הלוואות קטנות יותר כדי להגיע אל ההון העצמי הנדרש. הסיכון העיקרי בלקיחת משכנתא מסוג זה הם חוסר היכולת בעמיד בהחזרי ההלוואה החודשיים ובכך למעשה להגיע למצב של איבוד בעלות על הנכס.

משכנתא לדירה שניה

החלטתם לרכוש נכס שני? מדהים! חשוב שתדעו כי גם כאן עליכם להיערך מבחינת מימון. במידה ותצטרכו לקחת משכנתא עבור רכישה של דירה שניה תוכלו לשעבד את הנכס הקיים בתמורה למשכנתא המיועדת לבית החדש. על פי החלטת בנק ישראל, הבנקים יכולים להציע משכנתא בגובה של עד 50% משווי הנכס (במידה ומדובר בדירה שניה).

בנוסף, במידה ותרצו מימון 100% על הנכס השני, תצטרכו למשכן את שני הנכסים. זכרו, ההחזרים יהיו לא קטנים כל חודש בחודשו ואתם תצטרכו להבין עם עצמיכם אם תוכלו לעמוד בהם.

משכנתא לכל מטרה

למעשה מדובר בהלוואה שניתן כנגד שעבוד נכס אחר שבעלות הלווה וזאת עבור מטרות שהן לא רכישה נכסים. כמו במשכנתא למגורים, גם כאן תוכלו ללוות סכום כסף גבוה ולהחזירו על פני תקופה ארוכה בהחזר ריבית מסוימת. תופעתו לגלות כי השם המפציץ " משכנתא לכל מטרה" אינה במדויק לכל מטרה, למעשה, אתם לא באמת תוכלו לקחת משכנתא לכל מטרה שתרצו אלא עבור כל מטרה שתאושר ע"י הבנק המלווה. ראשית תצטרכו לקבל את אישור הבנק עבור המטרה לשמה תרצו לקבל את המשכנתא ולאחר מכן לעבור את הליך קבלת המשכנתא "המקובל".

הריבית במשכנתא מסוג זה תיקבע בהתאם לנתונים האישיים של הלווים ומצב המשק והשוק באותה התקופה. יש לזכור, בהלוואה לכל מטרה, יחולו כל הכללים של המשכנתאות המיועדות לדיור (לרבות עמלת הפרשי היוון). משכנתא כמו כל משכנתא תיפרש למשך פרק זמן גדול יחסית. תקופת ההחזר נקבעת ע"י הבנק בהתאם למס' פרמטרים, ביניהם, גיל הלווים, מצב כלכלי ועוד… יהיו בנקים שיציעו הלוואות מסוג זה למשך 5-20 שנים ויהיו כאלה לפחות.